Internet ? ! :) :(

Internet- czy wiesz, jak korzysta z niego Twoje dziecko?

Internet to nieocenione źródło wiedzy i rozrywki. W jednej chwili możemy znaleźć w nim potrzebne informacje, sprawdzić prognozę pogody, rozkład jazdy, podzielić się opinią, skontaktować z kimś, kto znajduje się na drugim krańcu świata.

Jednak poza licznymi zaletami Internet to także źródło zagrożeń. Dlatego tak ważne jest, byśmy jako dorośli kontrolowali nasze dzieci podczas korzystania z Internetu.

Sprawdzajmy, jakie strony odwiedza nasze dziecko i czy zawierają one treści dostosowane do jego wieku. Pozwalajmy na korzystanie z Internetu tylko w naszej obecności, pamiętajmy o tym, że dzieci często znają się na urządzeniach elektronicznych lepiej niż dorośli, więc łatwo ominą blokady. Dlatego tylko gdy odbywa się to w naszej obecności, możemy być pewni, że dziecko odwiedza odpowiednie strony.

Nie naruszajmy prywatności naszych dzieci, jednakże starajmy się dowiadywać, jakie znajomości zawiera dziecko za pośrednictwem sieci, jakie informacje zamieszcza o sobie na portalach społecznościowych.

Sprawdzajmy, czy nie jest ofiarą lub sprawcą cyberprzemocy (przezywania, oczerniania, dręczenia za pośrednictwem Internetu).

Pamiętajmy też, że dziecko może korzystać z Internetu nie tylko poprzez komputer, ale też tablet i smartfon. Nie pozostawiajmy dzieci bez kontroli, gdyż często nie zdają sobie sprawy z faktu, że nie są anonimowe i bezkarne, a takie przekonanie może prowokować zachowania, na które dziecko nigdy nie zdecydowałoby się w prawdziwym świecie, a które są naruszeniem prawa i są karane. Konsekwencje poniosą rodzice.

W razie pytań, wątpliwości warto zgłosić się do szkoły. Do Państwa dyspozycji jest pedagog (codziennie) i psycholog szkolny (w środy), którzy na pewno udzielą informacji i postarają się pomóc.