09 maja 2017 18:30 | Aktualności

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

Dzień 8 maja 2017r. był poświęcony zwróceniu uwagi na cyfrowe bezpieczeństwo. Dzięki udziałowi w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl do naszej szkoły przybyła pani edukatorka projektu. Na początku odbyło się spotkanie ze wszystkimi aby wyjaśnić przebieg tego dnia.

Pani Oliwia Tarasewicz opowiedziała jak chronić swoją prywatność w internecie i dlaczego ważne jest odpowiedzialne zachowanie jego użytkowników. Rozmawiała z uczniami o tym, czy już korzystają z ''neta", czy byli ofiarami cyberprzemocy oraz o tym, dlaczego warto o tym rozmawiać z rodzicami, nauczycielami.

Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali gazetki klasowe, które komisja z p.Edukatorka i samorządem uczniowskim oceniła.

Najbardziej pomysłowa tablica informacyjna jest w klasie I. To komiks ze Scooby-Doo, który mówi o zasadach zachowania w sieci. Dodatkowo  uczniowie wykonywali rysunki pod hasłem Stop cyberprzemocy. Im. Brawo!

Plakaty o tematyce cyberprzemocy wykonywali rownież uczniowie klasy IV, umieścili je na swojej gazetce klasowej wraz z najważniejszymi hasłami. Gazetka i prace uczniów bardzo podobały sie komisji. IIm Super!

W klasie V obok interesujących informacji na temat bezpieczeństwa w Intenecie, ważnych numerów telefonów pomocy, pojawiły się papierowe laptopy, które swoimi hasłami ostrzegały przed niebezpieczeństwami. Powstały zainspirowane filmami ze strony Cyfrowobezpieczni.pl. III m. Extra!

Pani edukator projektu przeprowadziła 3 warsztaty w klasach: 3, 5 i 6, aby omówić poszczególne formy ochrony przed cyberprzemocą oraz przestrzegała by nie być sprawcą takiej przemocy.

Na koniec przeprowadziła szkolenie dla nauczycieli, którzy będą rozmawiać z rodzicami.

Choć wszyscy jesteśmy użytkownikami internetu, nie zawsze zdajemy sobie sprawę przed niebezpieczeństwami. Obejrzane filmy, warsztaty i rozmowy uświadomiły już najmłodszym uczniom, że nikt w sieci nie jest anonimowy. Jeśli kogoś spotka coś przykrego, to może poprosić o pomoc. helpline.org